عفونت های تناسلی زنان

زخم پای دیابتی
زخم پای دیابتی (قسمت اول)
اکتبر 21, 2019
دکتر سید کاوه شفائی متخصص بیماری‌های عفونی طب داخلی در کرج
مننژیت
اکتبر 24, 2019
نمایش همه

عفونت های تناسلی زنان

دکتر سید کاوه شفائی متخصص بیماری‌های عفونی طب داخلی در کرج
عفونت های دستگاه تناسلی زنان می توانند به دلایل مقاربتی یا غیر مقاربتی ایجاد شوند.

مثلا عفونت تریکوموناسی عفونت مقاربتی است ولی عفونت قارچی کاندیدایی واژن یا واژینوز باکتریال جزو دسته عفونت های مقاربتی نیستند.
عفونت هرپسی (تبخال تناسلی) از جمله عفونت های تناسلی زنانه است که بیشتر انتقال مقاربتی دارد و شکایت بیماران شامل ضایعات پوستی وزیکولر(شبیه حباب های ریز پر از مایع) است.ضایعات دردناک و خارش دار هستند و در خانم با سیستم ایمنی طبیعی بهبود خود به خودی دارند ولی برای کوتاه کردن دوره بیماری و کمتر کردن احتمال انتقال به شریک جنسی درمان انجام می شود.مانند تبخال دهانی امکان عود تبخال تناسلی وجود دارد ولی معمولا بیماری خفیف تری نسبت به بار اول ابتلا ایجاد می کند.


زگیل تناسلی از دیگر عفونت های تناسلی زنان است که انتقال آن بیشتر از طریق مقاربتی است.در صورت ابتلا به گونه های پر خطر ویروس احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم وجود دارد.در مطلب ویروس زگیل این سایت توضیح کاملتر آمده است.
مولوسکوم کونتاژیوزوم هم مانند زگیل تناسلی بیشتر انتقال تماسی دارد.شکل ضایعات پوستی بصورت برآمده و نافدار است و درمان بیشتر بصورن برداشتن ضایعه است.

واژینیت و سرویسیت:

علائم شایع شامل درد و خارش و سوزش بعلاوه ترشحات عفونی است.
عفونت قارچی بیشتر شامل عفونت کاندیدایی است که در دسته عفونت های مقاربتی نیست و معمولا بدلیل بهداشت پایین،بارداری،مصرف آنتی بیوتیک ها و نقص ایمنی به هر دلیل(از جمله بیماری HIV یا دیابت یا مصرف داروهای ضعیف کننده ایمنی) اتفاق می افتد.شکایت بیمار شامل درد و خارش و ترشحات سفید رنگ که بیماران گاهی آن را شبیه پنیر توصیف می کنند می باشد.

واژینوز باکتریال نوعی عفونت باکتریایی است که در دسته عفونت های مقاربتی نیست و بیماران از ترشحات سفید رنگ فراوان شکایت دارند.این عفونت در خانم باردار می تواند باعث زایمان زودرس شود.
عفونت کلامیدیایی و گنوکوکی در دسته عفونت های مقاربتی قرار دارد که می توانند در مردان هم علائم سوزش مجرای ادراری و ترشحات مجرای ادراری و عفونت بیضه و اپیدیدیم ایجاد کنند.از جمله خطرات این عفونت ها در زنان ایجاد بیماری التهابی لگن و عوارض آن مانند نازایی و بارداری خارج رحم است که در موضوعی جدا در سایت توضیح داده شده است.
عفونت اکتینومایکوزی نوعی عفونت چرکی مزمن در زنان ایجاد می کند.این عفونت با IUD مرتبط است و از علل بیماری التهابی لگن می باشد.
عفونت تریکوموناس واژینالیس نوعی عفونت انگلی تک یاخته مقاربتی است.شکایت عمده بیماران مبتلا ترشحات زرد و سبز فراوان،سوزش و درد هنگام نزدیکی است.


منبع:
slideshare.net/ukaul1/infections-of-female-genital-tract

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *